Սկսվել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի պաշտոնական այցը Լատվիայի Հանրապետություն:
Մարտի 13-ին ԱԺ փոխնախագահը Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Սաեյմայի փոխնախագահներ Ինեսե Լիբինա-Էգներեի, Գունդարս Դաուդզեի եւ Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւի հետ: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-լատվիական երկկողմ հարաբերությունների հետագա սերտացումն ու ամրապնդումը, մասնավորապես երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցությունը թե՛ երկկողմ ձեւաչափով, թե՛ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում միմյանց սատարելու տեսանկյունից: Նա արդյունավետ աշխատանք է մաղթել Լատվիայի Հանրապետությանը ԵՄ խորհրդի նախագահությունում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` ԱԺ փոխնախագահը դատապարտել է Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վարքագիծը` արձանագրելով, որ Թուրքիան համառորեն շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Լատվիան Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ոգեկոչման արարողություններին կներկայանա բարձր մակարդակով: Նա իր երախտագիությունն է հայտնել լատվիացի խորհրդարանականներին Լատվիայի Ազգային գրադարանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանն աջակցելու համար: Սաեյմայի փոխնախագահ Ինեսե Լիբինա-Էգներեն իր հերթին նշել է, որ Լատվիան ըմբռնում է հայ ժողովրդի ցավը:
Երկուստեք կարեւորվել է բոլոր հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
ԱԺ փոխնախագահը Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով է պարգեւատրել Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւին հայ-լատվիական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:

The RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov’s official visit to the Republic of Latvia began.
On March 13 the NA Vice President had meetings with the Deputy Speakers of Saeima of Latvia Inese Libina-Egnere, Gundars Daudze and the Saeima Secretary Andrejs Klementjevs in Riga. Eduard Sharmazanov highlighted the further rapprochement and strengthening of the Armenian-Latvian bilateral relations, particularly the cooperation between the parliaments of the two countries in terms of both in bilateral format and on international parliamentary platforms. He wished effective work to the Republic of Latvia in the presidency of the EU Council.
Touching upon the normalization of the Armenian-Turkish relations, the NA Deputy Speaker has condemned the behaviour of Turkey’s present authorities, recording that Turkey stubbornly continues its denial policy. Eduard Sharmazanov has expressed hope that Latvia will attend the commemoration ceremonies dedicated to the Armenian Genocide at high level. He has expressed his gratitude to the Latvian MPs for supporting the opening of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial in the National Library of Latvia. The Deputy Speaker of Saeima of Latvia Inese Libina-Egnere in her turn has noted that Latvia understands the Armenian people’s pain.
Both sides highlighted the necessity of exclusively peaceful settlement of all conflicts.
The NA Deputy Speaker awarded the Saeima Secretary Andrejs Klementjevs the Medal of Honour of the National Assembly for the significant contribution to the strengthening and development of the Armenian-Latvian relations.